Ładowanie

RPP obniża stopy procentowe – wpływ na złotego, inwestorów i rynek finansowy 2025

RPP obniża stopy procentowe. Reakcja rynku oraz wpływ na złotego i inwestorów

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zaskoczyła rynek, podejmując decyzję o kolejnej obniżce stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. W środę, 2 lipca 2025 roku ogłoszono, że stopy zostały obniżone o 0,25 punktu procentowego. Nowe wartości obowiązują od 3 lipca i prezentują się następująco:

  • stopa referencyjna – 5,00% w skali rocznej,
  • stopa lombardowa – 5,50% w skali rocznej,
  • stopa depozytowa – 4,50% w skali rocznej,
  • stopa redyskontowa weksli – 5,05% w skali rocznej,
  • stopa dyskontowa weksli – 5,10% w skali rocznej.

Obniżka o 25 punktów bazowych zaskoczyła wielu analityków, którzy w większości prognozowali utrzymanie stóp na dotychczasowym poziomie. To druga obniżka w tym roku – poprzednia miała miejsce w maju 2025 r. i była bardziej zdecydowana, wyniosła 0,50 p.p. (stopa referencyjna spadła wówczas z 5,75% do 5,25%)[1][2].

Reakcja rynków i skutki dla złotego

Decyzja o obniżce stóp procentowych przełożyła się na natychmiastową reakcję rynków finansowych. Kurs dolara gwałtownie wzrósł względem złotego, co odzwierciedla obniżenie globalnej atrakcyjności polskiej waluty dla inwestorów zagranicznych. Zmiana ta może być odczytywana przez rynek jako sygnał odsuwania się od restrykcyjnej polityki pieniężnej, szczególnie w kontekście wciąż podwyższonej inflacji.

Wzrost kursu dolara oznacza, że polscy importerzy mogą spodziewać się wzrostu kosztów zakupów zagranicznych, a osoby spłacające kredyty walutowe – wyższych rat. Z drugiej strony, eksport będzie bardziej konkurencyjny ze względu na osłabienie złotego.

Główne czynniki decyzji RPP

Według oficjalnych komunikatów, decyzja RPP podyktowana była oceną sytuacji inflacyjnej oraz dynamiki wzrostu gospodarczego. W czerwcu roczna inflacja CPI wyniosła 4,1%, a w ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 0,1%[3]. Inflacja nadal przekracza cel NBP, wynoszący 2,5% z przedziałem odchyleń o szerokości +/- 1 p.p. Decyzję o obniżce tłumaczono stopniowym wygasaniem presji inflacyjnej oraz sygnałami możliwego spowolnienia gospodarczego.

Perspektywy dla kredytobiorców i przedsiębiorstw

Obniżka stóp procentowych przyniesie ulgę kredytobiorcom, zwłaszcza spłacającym zobowiązania o zmiennej stopie procentowej. Koszty obsługi kredytów hipotecznych i firmowych powinny ulec nieznacznemu obniżeniu, co może pozytywnie wpłynąć na konsumpcję i inwestycje. Jednak efekty mogą być ograniczane przez podwyższony koszt importu i presję kursową.

Podsumowanie i oczekiwania rynku

RPP kontynuuje łagodzenie polityki pieniężnej pomimo wciąż wysokiej inflacji. Reakcja rynków podkreśla wrażliwość inwestorów na zmiany stóp procentowych w otoczeniu niepewności inflacyjnej i gospodarczej. Konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego zapowiedziana na 3 lipca 2025 o godz. 15:00 ma przynieść szczegółowe uzasadnienie decyzji i dalsze prognozy dla rynku finansowego[2].

Decyzja Rady wpisuje się w szerszy trend luzowania polityki pieniężnej na rynkach wschodzących, jednak jej długofalowe skutki dla kondycji złotego, kredytobiorców oraz polskiej gospodarki wciąż pozostają otwarte.

Mogłeś to pominąć!