Orlen pozyskuje 600 mln euro z emisji zielonych obligacji na transformację energetyczną
Orlen pozyskuje 600 mln euro z emisji zielonych obligacji – nowe środki na transformację energetyczną
PKN Orlen zakończył emisję siedmioletnich obligacji o łącznej wartości nominalnej 600 milionów euro. Jest to kolejny krok płockiego koncernu na europejskim rynku kapitałowym, mający przede wszystkim wspierać finansowanie inwestycji związanych z transformacją energetyczną, efektywnością energetyczną i rozwojem czystego transportu.
Kluczowe parametry emisji
- Łączna wartość nominalna emisji: 600 mln euro
- Liczba wyemitowanych obligacji: 6 000
- Wartość nominalna jednej obligacji: 100 000 euro
- Cena emisyjna: 99,261%
- Dzień rozliczenia emisji: 2 lipca 2025 r.
- Data wykupu: 2 lipca 2032 r.
- Stałe oprocentowanie (kupon): 3,625% rocznie
- Obligacje nie są zabezpieczone
- Planowane dopuszczenie do obrotu na Euronext Dublin oraz GPW w Warszawie
Ekologiczny kierunek inwestycji
Pozyskane środki zostaną przeznaczone na finansowanie projektów z obszaru energii odnawialnej, efektywności energetycznej oraz czystego transportu. Polityka Orlenu konsekwentnie zakłada zwiększanie udziału niskoemisyjnych źródeł energii w swoim portfelu i realizację założeń neutralności klimatycznej do 2050 roku.
Emisja zielonych euroobligacji wpisuje się w realizowaną strategię „Orlen2030”, zakładającą dynamiczny rozwój nowych technologii i inwestycje na rzecz dekarbonizacji działalności.
Zainteresowanie obligacjami i warunki rynkowe
Emisja została bardzo dobrze przyjęta przez inwestorów, o czym świadczy zbudowana ponad dwukrotnie wyższa książka popytu w porównaniu do oferowanej wielkości. Według dostępnych informacji, oprocentowanie ustalono na poziomie 3,625% w skali roku, a rentowność nowej serii oscyluje w okolicach 3,75%*. Oznacza to, że papiery zostały uplasowane na konkurencyjnych warunkach wobec innych benchmarkowych emisji tego typu na rynku europejskim.
Orlen planuje ubiegać się o wprowadzenie obligacji do obrotu na regulowanych rynkach papierów wartościowych w Dublinie i Warszawie, kierując ofertę przede wszystkim do inwestorów instytucjonalnych.
Kolejne kroki na krajowym i międzynarodowym rynku długu
Obecna emisja wpisuje się w długoterminowy program średnioterminowych obligacji, który został uruchomiony w maju 2021 roku i zaktualizowany w styczniu 2025 roku. Równolegle obok rynku europejskiego Orlen aktywnie rozwija obecność na rynku amerykańskim – w styczniu pozyskał 1,25 mld USD z emisji obligacji dolarowych.
Obligacje Orlenu notowane są już na GPW, choć aktualnie mają one ograniczoną płynność – dominują inwestorzy instytucjonalni, a obligacje detaliczne wyemitowane w 2018 roku zostały już wykupione.
Znaczenie emisji dla strategii rozwoju
W dobie wzrostu zainteresowania inwestorów zrównoważonym rozwojem i finansowaniem projektów ESG, Orlen umacnia swoją pozycję na rynku zielonych instrumentów dłużnych. Pozyskane środki nie tylko pozwolą na realizację strategicznych inwestycji związanych z dekarbonizacją, ale również zwiększą atrakcyjność marki Orlen w oczach międzynarodowych inwestorów.
Metodyczne pozyskiwanie finansowania na konkurencyjnych warunkach potwierdza wiarygodność kredytową koncernu oraz zdolność do skutecznego realizowania ambitnych celów biznesowo-środowiskowych.
*Wycena według danych serwisu IFR, na podstawie rynkowych benchmarków.