Orlen wycofuje się z negocjacji dotyczących rafinerii Schwedt – brak planów inwestycyjnych
Orlen nie angażuje się w negocjacje dotyczące rafinerii Schwedt
PKN Orlen oficjalnie odciął się od udziału w negocjacjach dotyczących niemieckiej rafinerii PCK Schwedt położonej tuż przy granicy z Polską. Prezes koncernu, Ireneusz Fąfara, poinformował, że Orlen nie prowadzi obecnie żadnych rozmów w tej sprawie. Stanowi to wyraźne zakończenie spekulacji medialnych, które powracały na przestrzeni ostatnich miesięcy po serii polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych oraz zmianach, które nastąpiły po 2022 roku w europejskim sektorze rafineryjnym.
Rafineria Schwedt – kluczowy zakład dla rynku niemieckiego i regionu
Rafineria PCK Schwedt ma strategiczne znaczenie dla zaopatrzenia w paliwa północno-wschodnich Niemiec, m.in. Berlina, i jest w stanie przerabiać nawet 12 milionów ton ropy rocznie. Część produkowanych tam paliw trafia również na polski rynek zachodni. Przez lata zakład opierał się głównie na rosyjskiej ropie przesyłanej rurociągiem “Przyjaźń”. Jednak od wybuchu wojny w Ukrainie i wprowadzenia unijnych sankcji wobec rosyjskiej ropy, przyszłość rafinerii stała się niepewna.
Rosnieft wciąż kluczowym udziałowcem – wyzwania dla przyszłości rafinerii
Obecnie 54% udziałów w rafinerii Schwedt należy do dwóch niemieckich spółek zależnych rosyjskiego koncernu państwowego Rosnieft. Koncern ten posiada również mniejszościowe udziały w innych niemieckich zakładach rafineryjnych. Decyzja o objęciu kontroli przez niemiecki rząd nad aktywami Rosnieftu w Niemczech miała zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne i uniknąć potencjalnych zakłóceń w dostawach paliw.
Orlen wycofał się z rozmów i nie planuje inwestycji
Temat wejścia Orlenu do rafinerii Schwedt był rozważany w okresie poprzedniego zarządu koncernu, lecz nie doprowadzono do zawarcia transakcji ze względu na brak porozumienia z partnerami niemieckimi oraz niekorzystną strukturę właścicielską – kluczowym sprzedającym pozostają Rosjanie. Obecny zarząd Orlenu jednoznacznie podkreśla, że z punktu widzenia firmy zakup udziałów od Rosnieftu nie wchodzi w grę. Spółka zapewnia jednak, że na bieżąco monitoruje sytuację w regionie.
Przyszłość rafinerii Schwedt pozostaje niepewna
Obecnie przyszłość zakładu zależy głównie od decyzji niemieckich władz i perspektywy uregulowania kwestii właścicielskich po wycofaniu się Rosjan z europejskiego rynku naftowego. Innym potencjalnym udziałowcem może zostać brytyjska firma Prax Group, która w grudniu 2023 roku zawarła wstępne porozumienie z Shellem w sprawie przejęcia 37,5% udziałów.
Podsumowanie
Orlen obecnie nie prowadzi ani nie planuje prowadzić inwestycji w rafinerii Schwedt. Przykład tej rafinerii pokazuje, że konflikty geopolityczne oraz sankcje na surowce energetyczne mogą radykalnie zmieniać sytuację na rynku paliwowym w Europie Środkowej i wymuszać nowe strategie inwestycyjne zarówno na koncernach, jak i państwach [1][3].